امروزه علم رباتیک به عنوان یکی از بسترهای مناسب در زمینه‌ی پژوهش دانش‌آموزی مورد توجه بسیاری از سیاست‎گذاران و مجریان قرار گرفته است. رباتیک و یا به طور عام مکاترونیک در سطح دانش‌آموزی حوزه‌ای از فعالیت‌های پژوهشی است که به دانش‌آموز فرصت می‌دهد که با توجه به ابزارهایی که در اختیار دارد، جهان پیرامون خود را در سطح روزمره و یا تخصصی بشناسد و با ارائه راهکارهای علمی و پیاده‌سازی آن پاسخی در خور به نیازهای بشر بدهد.

     مسابقات ایران اوپن در بخش ربات​‎های نمایشی می‌تواند بستری بسیار مناسب جهت رشد و توسعه دیدگاه فوق باشد و بر این اساس دقت در سیاست‎گذاری و اجرا امری اجتناب‌​‎ناپذیر است. توجه به این نکته ضروری به نظر می‌رسد که در سطح دانش‌آموزی حساسیت‌های اجرایی بسیار بیشتر از سایر سطوح بوده و کمیته ملی روبوکاپ ایران همواره تلاش داشته است با توجه به حقایق آموزش و پرورش کشور گام​‎های مهمی را در جهت بهبود سطح علمی و توان ذهنی دانش‎آموزان این مرز و بوم بردارد.

 

اهداف مسابقات روبات‎های نمایشی:

1)    گسترش و توسعه پژوهش و فعالیت مرتبط با علم رباتیک در سطح تمامی دانش‌آموزان کشور

2)    بسط و ترویج نگاه خلاقانه

3)    برگزاری مسابقات کارآمد و ایجاد زمانی پربار برای شرکت‎کنندگان در طول مسابقات

4)    افزایش انگیزه برای دانش‌آموزان پرتوان و مستعد

5)    ایجاد محیط رقابت سالم به منظور شناسایی استعدادها و بروز و ظهور توانایی‎ها

6)    آشنایی دانش‎آموزان با سایر فعالیت​‎های صورت گرفته در زمینه تحقیق و توسعه علم رباتیک

 

بخش​‎های مسابقات روبات‎های نمایشی:

با توجه به بررسی‎های کارشناسی و به منظور بهبود سطح مسابقات، ساختار جدید مسابقات به شرح زیر تدوین و پیاده خواهد شد:

1) بخش موضوع مشترک: همانند سالیان گذشته زمینه اصلی در این بخش طراحی اسباب​‎ بازی‎های  هوشمند، ربات‌ها و تجهیزات مکاترونیک به منظور ایجاد سرگرمی است.

2) بخش موضوع آزاد: در این بخش از مسابقات نیز مشابه سالیان گذشته شرکت‎کنندگان مجاز به طراحی و ساخت هرگونه تجهیزات هوشمند خواهند بود. لازم به ذکر است که محدودیتی در ارائه پروژه در این بخش با توجه به دستگاه و روبات وجود نخواهد داشت و هدف طراحی، ساخت و ارائه محصولات مکانیک و الکترونیک هوشمند است.

3) طرح و ایده: این بخش  به منظور ایجاد محیطی برای دانش​‎آموزان توان‎مند که امکانات ساخت را در محیط آموزشی خود ندارند ایحاد شده است و شرکت​‎کنندگان در قالب پوستر در مسابقات شرکت می‎کنند و نیازی به ساخت دستگاه و ربات ندارند. 

 

روند برگزاری مسابقات لیک روبات‎های نمایشی:

با توجه به بررسی​‎های کارشناسی دوره​‎های گذشته در کارگروه​‎های تخصصی کمیته ملی روبوکاپ، روند برگزاری مسابقات در بخش روبات‎های نمایشی با تغییرات کلی و جزئی به شرح زیر خواهد بود:

1) رقابت اصلی: تمامی پروژه در هر سه بخش مسابقات (آزاد، مشترک، طراحی و ایده)، در پنج بخش الکترونیک، صنایع، طراحی صنعتی، کامپیوتر​ و مکانیک به طور دقیق مورد داوری قرار خواهند گرفت. لازم به ذکر است که فهرست داوران و زمان داوری به طور دقیق در روز نخست مسابقات به اطلاع شرکت‎کنندگان خواهد رسید.

2) رقابت جنبی (تیم‎های ترکیبی): در این رقابت تیم​‎ها با توجه به قوانینی که از طریق سامانه  اطلاع‎رسانی مسابقات اعلام خواهد شد،  در سه روز اصلی مسابقات به صورت ترکیبی در یک چالش طراحی و پیاده‎سازی شرکت کرده و در پایان به تیم ترکیبی برگزیده نیز جوایز و گواهی اعطا خواهد شد.

3) تیم منتخب سال: در این بخش بر اساس نتایج داوری و نظرات تیم داوران، در هر بخش از پنج قسمت "الکترونیک، صنایع، طراحی صنعتی، کامپیوتر و مکانیک"، نفرات برگزیده مشخص و در قالب تیم منتخب سال معرفی و از مزایای آن که به تفصیل از طریقه همین بخش اعلام خواهد شد برخوردار خواهند شد.

 

به یاد داشته باشید:

مسابقات روبوکاپ آزاد ایران  مهمانی بزرگ ایده‎هاست...

 به این مهمانی خوش آمدید!

 

----------------------------------------------------------------------

 

راهنمای شماره ​3 شرکت‎کنندگان

 

راهنمای شماره سوم شرکت کنندگان در لیگ ربات های نمایشی (شرکت در مسابقات) آماده دریافت است.

لازم به ذکر است که تمامی تاریخ ها و ساعت های گفته شده در راهنما ممکن است بر اساس محدودیت های غیرقابل پیشبینی تغییر کند که در صورت تغییر از همین طریق و سامانه رسمی مسابقات به اطلاع مخاطبان خواهد رسید. در صورت هرگونه ابهام و یا پرسشی می توانید از همین طریق با کمیته فنی در ارتباط باشید.

 

.: دانلود راهنمای شماره 3 :.

    

----------------------------------------------------------------------

 

راهنمای شماره ​2 شرکت‎کنندگان

 

راهنمای شماره دوم شرکت کنندگان در لیگ ربات های نمایشی (روند برگزاری مسابقات) آماده دریافت است.

به یاد داشته باشید که ارائه فایل‌های راهنما به معنی دشوار شدن حضور شما در مسابقات نبوده بلکه هدف راهنمایی شرکت کنندگان به سمت اجرای پروژه‌های دقیق‌تر و کاملتر است و رعایت هر چه بیشتر مطالب ذکر شده می تواند در ارزیابی شما موثر باشد. لازم به ذکر است که تمامی تاریخ ها و ساعت های گفته شده در راهنما ممکن است بر اساس محدودیت های غیرقابل پیشبینی تغییر کند که در صورت تغییر از همین طریق و سامانه رسمی مسابقات به اطلاع مخاطبان خواهد رسید.

در صورت هرگونه ابهام و یا پرسشی می توانید از همین طریق با کمیته فنی در ارتباط باشید.

 

.: دانلود راهنمای شماره 2 :.

   

----------------------------------------------------------------------

 

راهنمای شماره ​1​ شرکت‎کنندگان

 

راهنمای شماره اول شرکت کنندگان در لیگ ربات های نمایشی مسابقات روبوکاپ آزاد ایران در فایل پیوست آمده است. به یاد داشته باشید ارائه فایل‌های راهنما به معنی دشوار شدن حضور شما در مسابقات نبوده بلکه هدف راهنمایی شرکت کنندگان به سمت اجرای پروژه‌های دقیق‌تر و کاملتر است و رعایت هر چه بیشتر مطالب ذکر شده میتواند در ارزیابی شما موثر باشد. اما فراموش نکنید که مهم تلاش شما در بهتر شدن است، مهم حرکت در راه است نه صرفا رسیدن به مقصد.

 

.: دانلود راهنمای شماره 1 :.

  

----------------------------------------------------------------------

 

اطلاعیه شماره 3: جدول پذیرش تیم ها

 

مطابق اطلاعیه شماره 2 کمیته فنی لیگ ربات های نمایشی، جدول پذیرش تیم ها در فایل زیر قابل مشاهده است. لازم به ذکر است که تیم های پذیرفته شده در بخش طرح ایده نیازی به نمایش محصول نداشته و طراحی غرفه تنها مختص به پذیرفته شدگان در بخش اصلی موضوع آزاد و مشترک خواهد بود.

در صورت هرگونه ابهام و یا پرسش، می‌توانید از طریق ایمیل‌های jdemo@iranopen.ir و یا jdemoiranopen@gmail.com با کمیته فنی در ارتباط باشید.

 

.: دانلود جدول :.

 

----------------------------------------------------------------------

 

اطلاعیه شماره 2: اعلام نتایج پذیرش اولیه

 

با توجه به جدول زمانی اعلام شده در وبسایت رسمی مسابقات، نتایح پذیرش اولیه تیم‌ها بر اساس گزارش فنی (TDP) و فیلم 5 دقیقه، ساعت 21 روز جمعه 30 بهمن اعلام خواهد شد. لازم به ذکر است تمامی تیم‌هایی که چه در رقابت اصلی (موضوع مشترک و آزاد) و یا بخش طرح و ایده تایید شده باشند، به عنوان تیم‌های پذیرفته شده اعلام شده و روز شنبه اول اسفندماه فهرست تیم‌های پذیرفته شده به تفکیک بخش آن اعلام خواهد.

در صورت هر گونه ابهام یا پرسش، می توانید از طریق ایمیل های jdemo@iranopen.ir و یا jdemoiranopen@gmail.com با کمیته فنی در ارتباط باشید.

  

----------------------------------------------------------------------

 

اطلاعیه شماره 1

 

با توجه به زمان‌بندیهای اعلام شده مهلت ارسال فیلم 5 دقیقه‌ای تا 22 بهمن ماه تمدید شده است.

لازم به ذکر است که مهلت ارسال گزارش فنی (TDP) با توجه به ارسال از طریق سیستم جامع نرم‌افزاری مسابقات قابل تمدید نمی‌باشد و تیم تا هر مرحله تکمیل کار TDP، فایل خود را مطابق فرمت گفته شده از طریق سایت رسمی مسابقات ارسال کنند.

در صورت هرگونه اختلال احتمالی در ایمیل مسابقات می‌توانید با ایمیل جایگزین jdemoiranopen@gmail.com  نیز در ارتباط باشید.

 

----------------------------------------------------------------------

قوانین

زمان به‎روز​آوری:  139​4/​09/19 - 23:27

 

دانلود (نسخه آزمایشی) قوانین

تذکر: ملاک کمیته فنی، قوانین فارسی است.


  • گزارش فنی تیم (Team Description Paper):

    TDP باید مطابق نگارش نمونه فایل‎های زیر و با رعایت نکات ذکرشده در قوانین مسابقات بین‎المللی ربوکاپ آزاد ایران 1395 نوشته شده و از طریق وب سایت رسمی مسابقات (حساب کاربری) ارسال شود.

    TDP - Docx   |   TDP - PDF

    • سرپرست لیگ‎های دانش‎آموزی:

    جناب آقای محمد شمالی، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ایران


    • کمیته فنی لیگ نمایش دانش آموزی موضوع آزاد:

    1- جناب آقای فرشید فرزان، دانشگاه تهران، ایران

    2- جناب آقای سینا رئیسی، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ایران

    3- جناب آقای امین همایونفر، دانشگاه لوون، بلژیک

    4- جناب آقای آرش شریف، دانشگاه وارویک، انگلستان

     



    جدول زمان بندی



    7 آذر  ​الی  1 ​بهمن 1394 (تا 15 بهمن تمدید شد) پیش ثبت‌‎ نام
    2 بهمن  ​الی  ​30 ​بهمن 139​4 بررسی فنی تیم‎​‎‎‎ها
    1 اسفند  ​الی  ​21 اسفند 1394 ثبت ‎نام زود هنگام
    22 اسفند 1394  ​الی  ​10 ​فروردین 1395 ثبت‌ نام با تاخیر
    1​6 فروردین و 17 فروردین 1395
      (حضور تمامی تیم‌ها در 16 فروردین الزامی است)  
    حضور و آماده‌سازی تیم‎ها
    1​8 فروردین ​ الی  2​0 فروردین 1395 برگزاری مسابقات
        (بازدید برای عموم آزاد)    

    تیم های پذیرفته شده

      نام تيم سرپرست تيم وابستگى كشور
    1 poria محسن کارگر آزاد Iran
    2 iBUS Melika Sadat Mazarzadeh Yazdi Rabbani Educational Complex Iran
    3 هوش مصنوعی1 Mohammad amin Roein آموزشگاه هوش مصنوعی Iran
    4 هوش مصنوعی2 آرش کمالی آزاد Iran
    5 eCARE Saba Amini Farzanegan-II Iran
    6 atyeh ASADALAH SHAHRANI اصفهان Iran
    7 arianarobot alireza kargar کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان یزد Iran
    8 SADRAROBOT DAVOOD JAFARI آموزشگاه چیستا رباتیک صدرا Iran
    9 arianarobot monire dehghan tezerjani آموزشگاه آریانا ربات Iran
    10 دیسکاوری MEHRDAD KHANMIRZAEE رایمند ربات البرز Iran
    11 رایمند 3 Sepideh Rezaei Hassan Abadi رایمند ربات البرز Iran
    12 TESLA Sina Majidi کانون پرورشی فکری هدایت و صدف Iran
    13 ST Robot Reza Keykha دبیرستان فرزانگان Iran
    14 atyeh2 ASADALAH SHAHRANI دبیرستان عطیه Iran
    15 atyeh3 ASADALAH SHAHRANI دبیرستان عطیه Iran
    16 سینابتا Mahshid Bahrami Nejad مجتمع آموزشی ابوعلی سینا متوسطه اول Iran
    17 سیناگاما Hanie Tatlari مجتمع آموزشی ابوعلی سینا متوسطه اول Iran
    18 radical mahyar abutorabi دبیرستان علامه حلی (1) تهران Iran
    19 Chemist Farzane 7 Majid ArabAsadi Pishrobot Iran
    20 آفرینش Hoora Poloyi پژوهشسرای آفرینش Iran

    تیم های پیش ثبت نام کننده

      نام تيم سرپرست تيم وابستگى كشور
    1 Noise mohammad shirani LOOPROBO Iran
    2 poria محسن کارگر آزاد Iran
    3 emam reza1 عابد ایزدی مجتمع آموزش امام رضاع Iran
    4 امام رضا1 عابد ایزدی مجتمع آموزش امام رضاع Iran
    5 iBUS Melika Sadat Mazarzadeh Yazdi Rabbani Educational Complex Iran
    6 هوش مصنوعی1 Mohammad amin Roein آموزشگاه هوش مصنوعی Iran
    7 هوش مصنوعی2 آرش کمالی آزاد Iran
    8 eCARE Saba Amini Farzanegan-II Iran
    9 POSITRON soheil bagherzadeh - Iran
    10 ariana منیره دهقان آمو Iran
    11 atyeh ASADALAH SHAHRANI اصفهان Iran
    12 arianarobot alireza kargar کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان یزد Iran
    13 SADRAROBOT DAVOOD JAFARI آموزشگاه چیستا رباتیک صدرا Iran
    14 BitWise Ali Mousavi Electronic Health Iran
    15 pjrc tohid توحید تندگویان مجتمع Iran
    16 pjrc robot group توحید تندگویان مجتمع Iran
    17 arianarobot monire dehghan tezerjani آموزشگاه آریانا ربات Iran
    18 arianar1 monire dehghan آموزشگاه آریانا ربات Iran
    19 RoboMaad Sobhan Salimi Personal Iran
    20 دیسکاوری MEHRDAD KHANMIRZAEE رایمند ربات البرز Iran
    21 رایمند 3 Sepideh Rezaei Hassan Abadi رایمند ربات البرز Iran
    22 TESLA Sina Majidi کانون پرورشی فکری هدایت و صدف Iran
    23 نصر1 محمد غضنفری آموزشگاه فنی و حرفه ای آریانا نصر Iran
    24 ST Robot Reza Keykha دبیرستان فرزانگان Iran
    25 atyeh2 ASADALAH SHAHRANI دبیرستان عطیه Iran
    26 atyeh3 ASADALAH SHAHRANI دبیرستان عطیه Iran
    27 GARNET STONE mohammadhossein afshari مجتمع آموزشی استعداد های درخشان شهید قدوسی Iran
    28 سینابتا Mahshid Bahrami Nejad مجتمع آموزشی ابوعلی سینا متوسطه اول Iran
    29 سیناگاما Hanie Tatlari مجتمع آموزشی ابوعلی سینا متوسطه اول Iran
    30 radical mahyar abutorabi دبیرستان علامه حلی (1) تهران Iran
    31 Chemist Farzane 7 Majid ArabAsadi Pishrobot Iran
    32 CASPIAN soheil bagherzadeh - Iran
    33 TranSpyBot Alireza Noori - Iran
    34 آفرینش Hoora Poloyi پژوهشسرای آفرینش Iran

    نتایج

    Day 1
    Day 2
    Day 3

    لیگ موضوع آزاد

    مقام اول: تیم eCare ، دبیرستان فرزانگان دو تهران

    مقام دوم: تیم iBus ، مجتمع فرهنگی آموزشی ربانی، تهران

    مقام سوم: تیم سینا بتا، مجتمع آموزشی ابوعلی سینا، متوسطه اول، تهران

    لیگ موضوع مشترک

    مقام اول: تیم Election، تهران

    مقام دوم: تیم  MicroMath ، مجتمع فرهنگی آموزشی ربانی، تهران

    مقام سوم: تیم Sadrarobot، آموزشگاه جیستا رباتیک صدرا، اصفهان

    لیگ طرح و ایده

    مقام اول: تیم سینا گاما، مجتمع آموزشی ابوعلی سینا، متوسطه اول، تهران

    مقام ​دوم: تیم arianarobot،  آموزشگاه رباتیک آریانا، یزد

    رقابت تیم ترکیبی 

    تیم eCare ، دبیرستان فرزانگان دو تهران- تیم Toyrobot-1، شیراز

    تیم منتخب سال (در لیگ ربات های نمایشی)

    برق: علیرضا میرپور، محمد جواد کردگاری، محسن کارگر، هستی توتونچی

    مکانیک: ملیکا مازارزاده

    کامپیوتر: آتیه آرمین، نهاله فاطمی، فرگل عظیمی، مهشید بهرامی نژاد

    صنایع و طراحی صنعتی: علیرضا میرپور، آتیه آرمین، نهاله فاطمی