RoboCupJunior CoSpace Rescue Challenge

The CoSpace Rescue Competition is the sub-league of RoboCupJunior competition. It is available to all students aged between 8 and 18. In CoSpace Rescue, a team has to develop appropriate strategies for both real and virtual autonomous robots to navigate through the real and virtual arenas and collect objects while competing with another robot that is performing the same mission.

 

Rules

 

IranOpen 2016Download Cospace English Rules

 

* Iranian teams should consider Farsi version that includes more details. 


TDP: All teams shall submit their team description papers (TDP) with the following format and a video to demonstrate their robot(s) technical capability for the related leagues within the specified deadlines.

  • League Chair:

Mr. Mohammad Shomali, Amirkabir University of Technology, IRAN.


  • TC Members:

1- Mr. Sina Nazari, Amirkabir University of Technology, IRAN.

2- Mr. Peyman Yousefi, Islamic Azad University Central Tehran Branch, IRAN.

3- Mr. Ehsan Bagherzadeh, Islamic Azad University Central Tehran Branch, IRAN.

4- Mr. Oveis Rostami, Islamic Azad University Central Tehran Branch, IRAN.


Schedule

 

Pre-registration

November 28, 201​5 - January 2​1

(Extended to: February 04, 2016)

Qualification Process

January ​22, 201​6 - ​February 19, 2016

Early Registration

February 20, 2016 - ​March 11, 2016

Late Registration

March 12 - 29, 2016

Teams Setup (close to public)

April 0​4 - 05, 2016

Competitions (open to public)

April 0​6 - 08, 2016

Qualified Teams

  Team Name Team Leader Affiliation Country
1 Allameh Tabatabaei Mohammad Maleki دبیرستان دوره اول علامه طباطبایی ـ واحد گلستان Iran
2 ATG Seyed Maseod Aghamiri موسسه اندیشه مهر علامه طباطبایی Iran
3 amd Amir Hossein Darvish free Iran
4 جوان Azita Taghizadeh پژوهشسرای جوان Iran
5 abs Arash Shahsavari free Iran
6 avns Negin Kermanshahi free Iran
7 IR-FORCE Arvin Amini Salam Iranzamin High School Iran
8 انرژی اتمی mohsen iranmanesh دبیرستان سازمان انرژی اتمی Iran
9 Danesh2 Amir Esmaeil Barzegari دبیرستان دانش 2 متوسطه اول Iran
10 RAS-Roshd Alireza Ghane مدرسه رشد Iran
11 H7::alpha Hamed Abiri دبیرستان استعدادهای درخشان علامه حلی 7 Iran
12 H7::Beta Hamed Abiri دبیرستان استعدادهای درخشان علامه حلی 7 Iran
13 انرژی اتمی 2 bardia bar abadi دبیرستان سازمان انرژی اتمی Iran
14 ESLAM Kasra Esmaili دبیرستان سلام اسلام Iran
15 Helli.V Hamed Abiri دبیرستان استعدادهای درخشان علامه حلی 5 Iran
16 سلام یوسف آباد mahdi safari نخبگان پند Iran
17 I++ Elham Daneshmand Free Iran
18 Rmc comp rojin ansari Rabbani Educational Complex Iran
19 sinasp fahimeh chodani مجتمع آموزشی ابوعلی سینا متوسطه اول Iran
20 sina star melina soltani zadeh دبستان دخترانه ابوعلی سینا Iran
21 sina sun avin ghods دبستان دخترانه ابوعلی سینا Iran
22 sina winner shaghayegh afshar مجتمع آموزشی ابوعلی سینامتوسطه دوم Iran
23 sina smart Shiva Darvish مجتمع آموزشی ابوعلی سینا متوسطه اول Iran
24 sina fast mahsa Moghtadaie مجتمع آموزشی ابوعلی سینامتوسطه اول Iran

Pre-Registered Teams

  Team Name Team Leader Affiliation Country
1 Allameh Tabatabaei Mohammad Maleki دبیرستان دوره اول علامه طباطبایی ـ واحد گلستان Iran
2 ROYAN Emad Gharakhani دبیرستان پسرانه امام صادق Iran
3 Noise mohammad shirani LOOPROBO Iran
4 rabbani Fatemeh Najibi Rabbani Educational Complex Iran
5 ATG Seyed Maseod Aghamiri موسسه اندیشه مهر علامه طباطبایی Iran
6 amd Amir Hossein Darvish free Iran
7 جوان Azita Taghizadeh پژوهشسرای جوان Iran
8 abs Arash Shahsavari free Iran
9 avns Negin Kermanshahi free Iran
10 IR-FORCE Arvin Amini Salam Iranzamin High School Iran
11 انرژی اتمی mohsen iranmanesh دبیرستان سازمان انرژی اتمی Iran
12 Danesh2 Amir Esmaeil Barzegari دبیرستان دانش 2 متوسطه اول Iran
13 RAS-Roshd Alireza Ghane مدرسه رشد Iran
14 H7::alpha Hamed Abiri دبیرستان استعدادهای درخشان علامه حلی 7 Iran
15 H7::Beta Hamed Abiri دبیرستان استعدادهای درخشان علامه حلی 7 Iran
16 انرژی اتمی 2 bardia bar abadi دبیرستان سازمان انرژی اتمی Iran
17 ESLAM Kasra Esmaili دبیرستان سلام اسلام Iran
18 POOYESH-C SOGAND HASHEMI EMAM SADEGH & FARZANEGAN 3 HIGHSCHOOLS Iran
19 Helli.V Hamed Abiri دبیرستان استعدادهای درخشان علامه حلی 5 Iran
20 سلام یوسف آباد mahdi safari نخبگان پند Iran
21 I++ Elham Daneshmand Free Iran
22 Rmc comp rojin ansari Rabbani Educational Complex Iran
23 POOYESH-D - - EMAM SADEGH Iran
24 sinasp fahimeh chodani مجتمع آموزشی ابوعلی سینا متوسطه اول Iran
25 sina star melina soltani zadeh دبستان دخترانه ابوعلی سینا Iran
26 sina sun avin ghods دبستان دخترانه ابوعلی سینا Iran
27 sina winner shaghayegh afshar مجتمع آموزشی ابوعلی سینامتوسطه دوم Iran
28 sins smart شیوا درویش free Iran
29 sins fast شیوا درویش free Iran
30 sina smart Shiva Darvish مجتمع آموزشی ابوعلی سینا متوسطه اول Iran
31 sina fast mahsa Moghtadaie مجتمع آموزشی ابوعلی سینامتوسطه اول Iran
32 Dehkhoda Siavosh Ghanbari Dehkhoda HighSchool Iran
33 Allame Helli-TaarLab Navid Kashi Allame Helli Shahryar Iran

Results

Day 1
Day 2
Day 3