Few years ago, The Iranian RoboCup National Committee introduced The Senior Demo League (SD League) aimed to encourage researchers to demonstrate their innovations and creativity in design and implementation of systems related to Control, Artificial Intelligence, and Robotics. Hence, for Iranian teams, participation in this scientific competition not only gives them chance to show their potential capabilities and talents but also helps the industrial companies to recognize their talents and support their efforts. Besides, teams from foreign countries are also welcome to participate and make this league more competitive by presenting their innovative ideas in the mentioned fields.
 
Participation procedure
Teams should consider these steps for participating in this league:
1-Team Registration (including mentioning Team Affiliation; The teams without affiliation should use ONLY the word “Independent” in the affiliation section)
2-Filling all information in Farsi in the Farsi section (just for Iranian teams) and also in English in the English section of registration.
3- Each team should identify a member as a corresponding member for being in touch with Technical Committee.
4-The Team Description Paper should be prepared with specified Template that is reachable from the website.
5-Team should provide as many related documentation to their work as possible such as technical specification, certificates, papers, videos, pictures, presentation files, and poster for Qualification.
(Providing a video of maximum 3 min from robot, actuator and etc. is essential for Qualification)
6-Teams can contact to technical committee with Seniordemo [at] iranopen.ir . Farsi Emails should send as PDF file. Email Subject should written in this format:
Teamname-Subject of Email@yymmdd                     (yy : year, mm=month , dd=day, for example 101204)
All file attachment should be named with this format:
Teamname-TDP@ yymmdd.pdf
Teamname-Cv@yymmdd.pdf
Teamname-Question@ yymmdd.pdf
Teamname-Presentation@ yymmdd.ppt
Teamname-Presentation@ yymmdd.zip

Rules

The rules of this league are only available in Farsi.

Schedule

Please see the general schedule of the competitions

Qualified Teams

  Team Name Team Leader Affiliation Country
1 Art robot Shahin javanmardi آموزشگاه هوش مصنوعی Iran
2 Octagon Robotech arash ahmadinia دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات Iran
3 Gewinner Behshad Havaie Independent Iran
4 duck javad khajouei sirjan university of technology Iran
5 Fara Tavanbakhsh Farzad Cheraghpour Pardis Branch, Islamic Azad University Iran
6 پادرا ربوت Omid Shah Nazari دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد Iran
7 saveh ali elyasi دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه Iran
8 Nano mohsen sahebgoran Independent Iran
9 autshahab hosein zabihi kheibari موسسه شهاب دانش و دانشگاه امیرکبیر Iran
10 HIMT3 Farhood Ahani موسسه ی تحقیقاتی دکتر حسابی Iran
11 فتّاح meysam radmanesh Qazvin Azad University Iran
12 Jaws Alireza Akbarzadeh Tootoonchi Ferdowsi University of Mashhad & Khayyam university of mashhad Iran
13 hadi hossein javade por موسسه آموزش عالی آزاد هادی Iran
14 Octagon Robotech-II Arash Ahmadinia دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات Iran
15 SPARK Amin SHahreki Moghaddam دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان Iran
16 ISR II Farshad Khademian Zadeh University of Isfahan Iran
17 آریانا ( شهاب دانش قم) zakia nazeri مستقل Afghanistan

Pre-Registered Teams

  Team Name Team Leader Affiliation Country
1 usc payam dadeh personal Iran
2 hidden demo آرش کمالی آموزشگاه هوش مصنوعی Iran
3 Art robot Shahin javanmardi آموزشگاه هوش مصنوعی Iran
4 2SB sadra vaseghi personal Iran
5 Eshnider javad khajouei sirjan university of technology Iran
6 Octagon Robotech arash ahmadinia دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات Iran
7 Gewinner Behshad Havaie Independent Iran
8 duck javad khajouei sirjan university of technology Iran
9 Fara Tavanbakhsh Farzad Cheraghpour Pardis Branch, Islamic Azad University Iran
10 Biftor Milad Babaei مستغل Iran
11 ROC amirreza seifi Independent Iran
12 پادرا ربوت Omid Shah Nazari دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد Iran
13 saveh ali elyasi دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه Iran
14 kavosh ali elyasi دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه Iran
15 Nano mohsen sahebgoran Independent Iran
16 Test Team Behnam Emamian IT Department Australia
17 autshahab hosein zabihi kheibari موسسه شهاب دانش و دانشگاه امیرکبیر Iran
18 king محمد محمدی independent Iran
19 HIMT1 فرهود آهنی موسسه ی تحقیقاتی دکتر حسابی Iran
20 HIMT2 Mahmood Joz Tavassoli موسسه ی تحقیقاتی دکتر حسابی Iran
21 HIMT3 Farhood Ahani موسسه ی تحقیقاتی دکتر حسابی Iran
22 MSP Hadi Kalani FUM Iran
23 فتّاح meysam radmanesh Qazvin Azad University Iran
24 Jaws Alireza Akbarzadeh Tootoonchi Ferdowsi University of Mashhad & Khayyam university of mashhad Iran
25 hadi hossein javade por موسسه آموزش عالی آزاد هادی Iran
26 نصر3 محمد غضنفری آموزشگاه فنی و حرفه ای آریانا نصر Iran
27 Aseman Reza Ravaghi Parizi Aseman sanat co Iran
28 Karmaniya Reza Ravaghi Parizi Aseman sanat co Iran
29 Octagon Robotech-II Arash Ahmadinia دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات Iran
30 سما مشهد Mahmoud Momeni اموزشكده سما مشهد Iran
31 ASB رضا کیخا شرکت آرتا صنعت بوتیا Iran
32 SPARK Amin SHahreki Moghaddam دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان Iran
33 ISR II Farshad Khademian Zadeh University of Isfahan Iran
34 Aryana Zakiye Nazeri .... Afghanistan
35 آریانا ( شهاب دانش قم) zakia nazeri مستقل Afghanistan

Results

Day 1
Day 2
Day 3

1- Jaws

2- fattah

3- Autshahab